spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

Niezwykłe lekcje w Pasażu Odkryć

05 grudnia, 2023

1 grudnia uczniowie klas 4-6 skorzystali z bogatej oferty edukacyjnej w Pasażu Odkryć, który mieści się w odrestaurowanym dawnym pałacu Sanguszków w Tarnowie.

Jedną z atrakcji wycieczki było poruszanie się po różnych Salach, które wprowadziły nas do świata astronomii, chemii i fizyki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się studnia bez dna, dająca możliwość doświadczenia stania na „niczym” w otoczeniu gwiazd, mały układ okresowy z zatopionymi w akrylu prawdziwymi próbkami pierwiastków oraz machina pozwalającej poznać zasady działania śruby Archimedesa, różnorodnych przekładni, taśmociągów, zaworów i pokręteł.

Kolejnym punktem programu były warsztaty techniczne, których celem było nauczenie się podstawowych zasad obróbki drewna, a także bezpiecznego posługiwania się popularnymi narzędziami stolarskimi i elektronarzędziami. Dzieci z dużym zaangażowaniem próbowały sprostać postawionemu na początku wyzwaniu, jakim było stworzenie drewnianej konstrukcji choinki wraz z ozdobami.

Niemałym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia mające na celu pobudzenie logicznego i twórczego myślenia. Tutaj dzieci okazały się świetnymi konstruktorami. Grupa chłopców z kl. 6 zbudowała z prostych elementów wysoką wieżę, a dziewczynki z kl. 4 skonstruowały długi most. Obydwie grupy pobiły ustanowione do tej pory rekordy pracowni, co zostało udokumentowane na symbolicznych tabliczkach.

W bogatym programie Pasażu Odkryć nie zabrakło tez miejsca na zabawę i relaks pod rozgwieżdżonym niebem w Planetarium.

Ostatnim punktem wyjazdu była komedia familijna „Mikołaj w każdym z nas”- opowieść o sympatycznym stolarzu i jego rodzinie, dla którego dzielenie się mikołajową magią ze światem jest jego najważniejszą misją. Film niesie ze sobą ważne przesłanie – podkreśla, że to nie Mikołaj jest sednem świąt. A dobry prezent to ten wręczony z sercem, a nie ze sztuczną brodą.

Możemy z całym przekonaniem stwierdzić, że był to dobrze spożytkowany czas. Wróciliśmy bogatsi o nowe umiejętności i otwarci na kolejne wyzwania w przyszłości.

Opracowanie p. Barbara Kogut