spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

Wyjazd do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

15 kwietnia, 2024

Czy w dzisiejszych czasach, przesiąkniętych technologią i niezwykle rozwiniętą kinematografią klasyczna forma sztuki teatralnej ma szansę się obronić? 10 kwietnia uczniowie klas IV-VIII przekonali się, że jak najbardziej TAK!

Zaintrygowani spektaklem sprzed kilku tygodni postanowiliśmy iść za ciosem i tym razem obejrzeć sztukę „Kwiat paproci” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Trzeba przyznać, że widowisko przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Scenografia, kostiumy, muzyka, gra świateł, animacje, a przede wszystkim fenomenalnie napisany scenariusz – to wszystko sprawiło, że całe przedstawienie śledziliśmy z zapartym tchem.

Na kanwie znanej wszystkim legendy o kwiecie paproci pokazane zostały życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego, którego drogę do artystycznej nieśmiertelności mogliśmy śledzić od jego dzieciństwa aż do dorosłości. U widza sztuka ta wyzwalała cały wachlarz uczuć i emocji. Był śmiech, zaskoczenie, niekiedy nawet konsternacja, jednak finał przedstawienia u większości spowodował niepohamowane wzruszenie.

W drugiej części wyjazdu zagościliśmy w Żywym Muzeum Obwarzanka. Wszyscy uczestnicy mieli okazję poznać oryginalną recepturę wypiekania tych pysznych przekąsek, a następnie przygotować własne. Uczniowie nauczyli się w jaki sposób odpowiednio formować ciasto, obwarzać i piec. Wykonane przez nas obwarzanki smakowały do tego stopnia, że już kilka minut po upieczeniu, zostały zjedzone.

Jesteśmy przekonani, że wyjazd możemy zaliczyć do udanych. Cieszymy się, że uczniowie z każdym przedstawieniem stają się coraz bardziej świadomymi odbiorcami sztuki, a do wartości teatru i kultury żywego słowa, nie trzeba ich przekonywać.

Opracowanie p. Anna Więcek