spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKICH PROGRAMÓW EDUKACYJNYCH REALIZOWANYCH W NASZYM ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

22 czerwca, 2023

Nasz Oddział Przedszkolny w minionym roku szkolnym po raz kolejny wziął udział w realizacji XV już edycji Ogólnopolskiego Programu edukacyjnego o charakterze ekologicznym ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Uczestniczące w tej edycji programu dzieci z obu grup realizowały następujące zagadnienia:
• Misja dom. Na tropie ekonawyków.
• Misja sklep. Na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą.
• Misja las. Na tropie roślin i zwierząt.

W czasie realizacji pierwszego tematu dzieci rozmawiały o tym, dlaczego należy oszczędzać prąd, ciepłą wodę, po co segregować odpady i czy odpady mogą się jeszcze na coś przydać.

Druga misja dotyczyła znaczenia owoców i warzyw w diecie dziecka, ruchu na świeżym powietrzu oraz mądrych zakupów.

Najciekawsze dla przedszkolaków było trzecie spotkanie połączone z wycieczką do pobliskiego lasu. Dzieci dowiedziały się co to jest ekosystem, – jak bardzo do życia potrzebne nam są zwierzęta i rośliny i jak o nie dbać.

Programem edukacyjnym realizowanym w naszym Oddziale Przedszkolnym był też Ogólnopolski program ,,Mamo, Tato wolę wodę!” Bohaterem kampanii była wodna postać – sympatyczny Zdrojek, który wprowadził dzieci w świat wody. Razem z nim odkrywały, skąd pochodzi woda, poznawały jej właściwości i zastosowanie. Realizując Program „Mamo, Tato wolę wodę” dzieci poznały również znaczenie prawidłowego odżywiania się i prowadzenia zdrowego trybu życia, kształtowały nawyk picia wody, uczyły się postaw proekologicznych, rozróżniania zdrowych produktów od niezdrowych, poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym oraz poszerzyły wiedzę o otaczającym świecie.

Kolejnym programem, w realizacji którego uczestniczyły nasze przedszkolaki była ogólnopolska akcja ,, Zdrowo i Sportowo”. Celem akcji jest z jednej strony zwiększanie świadomości dorosłych opiekunów dzieci na temat roli i wagi aktywności fizycznej w prawidłowym rozwoju fizycznym oraz psychicznym dziecka, a także przeciwdziałaniu pandemii chorób cywilizacyjnych (w tym nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 2, wad postawy).

Obie grupy przedszkolaków zgłoszone do akcji, aktywnie uczestniczyły w różnych zajęciach sportowych, które przeprowadzane były na podstawie materiałów przygotowanych przez organizatorów akcji. Zrealizowane zajęcia, sprawiły dzieciom wiele radości i dostarczyły dużo satysfakcji z samodzielnie wykonywanych ćwiczeń. W ramach realizacji projektu odbyły się również pogadanki dotyczące zdrowego odżywiania.

Chętnie przystąpimy do akcji w kolejnym roku szkolnym.

Po zrealizowaniu zagadnień każdego z wyżej opisanych programów nasz oddział przedszkolny nabył prawo do posługiwania się Certyfikatem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, ,,Mamo, Tato wolę wodę!” oraz ,, Zdrowo i Sportowo”.

Opracowała p. Jadwiga Tabor