spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

14 listopada, 2023

A oni szli waleczni tak, aby Polskę ujrzał świat…

W roku szkolnym 2023/2024 akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przybrała nieco inną formę. Uczniowie klasy V zabrali nauczycieli oraz koleżanki i kolegów w niezwykłą podróż w czasie. Zebrani mogli wziąć udział w ciekawej lekcji historii, podczas której narratorzy przedstawiali najważniejsze wydarzenia z drogi Polaków do odzyskania niepodległości.

Scenki odegrane przez młodych aktorów pozwoliły na zgłębienie wiedzy o rozbiorach, walkach narodowowyzwoleńczych i tworzeniu Legionów Polskich we Włoszech. Dzieci i młodzież mogły być nawet świadkami spotkania generała Dąbrowskiego z Józefem Wybickim, co w ciekawy sposób przybliżyło moment powstania Hymnu Polski.

Obrazy z obozu żołnierskiego, wzruszające pożegnania i szczęśliwe powroty okraszone patriotycznymi piosenkami spotkały się z pozytywnymi reakcjami publiczności. Z pewnością takie przedstawienie naszej trudnej, ale jakże pięknej historii pomogło młodym ludziom zrozumieć powagę tego dnia, a także skłoniło do zadawania pytań i zgłębiania wiedzy związanej z niepodległością.

Opracowanie p. Anna Więcek