spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

„Love is in the air”

17 lutego, 2023

Walentynki to dzień kojarzony przede wszystkim jako święto miłości i przyjaźni. Właśnie wtedy koncentrujemy się na tym, by w szczególny sposób pokazać bliskim nam osobom, że są dla nas ważne. Obdarowujemy się miłymi słowami, prezentami i staramy się ciekawie spędzić wspólny czas.

Biorąc pod uwagę znaczenie tego dnia,  postanowiliśmy zorganizować w naszej szkole kilka tematycznych aktywności. Uczniowie już od progu mogli wejść w radosny klimat walentynek, ponieważ w holu szkoły zaroiło się od serc i czerwieni. Na stole pojawiła się specjalna skrzynka na kartki walentynkowe, a także „Słoik miłości” i (cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci  i młodzieży) cukierki ?

Stylizacje wybierane przez całą społeczność szkolną 14 lutego musiały być okraszone kolorem czerwonym. Był on dla uczniów o tyle istotny, że zwalniał z ewentualnego „pytania” przez nauczycieli. Musimy przyznać, że wiele osób skorzystało z tego wyjątkowego przywileju.

Kluczowym działaniem przeznaczonym na ten dzień był konkurs języka angielskiego pod hasłem „Valentine’s challenge”. Uczniowie tuż po wejściu w szkolne mury mogli „poczęstować się” specjalnie opracowaną kartą pracy, tematycznie związaną z walentynkami. Co ciekawe, polecenia w niej zawarte zmuszały uczniów do zainicjowania sytuacji komunikacyjnych z nauczycielami i pracownikami szkoły. Młodzież ochoczo zabrała się do pracy i wykorzystując swoje kompetencje językowe, prowadziła rozmowy w języku angielskim, wpisując otrzymane odpowiedzi w odpowiednie rubryki konkursowego arkusza.

Motyw miłości wykorzystaliśmy także na lekcjach języka polskiego. Tym razem jednak walentynki posłużyły nam jako temat przewodni do  powtórek literackich. Uczniowie klas VII i VIII wybierali spośród poznanych lektur obowiązkowych  najciekawsze historie miłości bohaterów literackich i przedstawiali je w formie rymowanek. Trzeba przyznać, że zadanie nie było najłatwiejsze, jednak powstałe dzieła z pewnością zasłużyły na pochwałę. Były bowiem wzbogacone różnymi środkami stylistycznymi, grami językowymi, a ich przesłania potwierdzały dobrą znajomość omówionych tekstów.

Jak widać świętowanie walentynek wcale nie musi być nudne i przewidywalne. Po raz kolejny potwierdziliśmy, że dobrą zabawę śmiało można połączyć z nauką. Efekty pracy uczniów spotkały się z wielką aprobatą, a ich wysiłki zostały docenione przez nauczycieli. Wszyscy zaangażowani w działania otrzymali nagrody i dyplomy.

Przed nami kolejne nietuzinkowe akcje… Już nie możemy się doczekać!

Happy Valentine’s Day ?

Opracowała: p. Anna Więcek