spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

05 października, 2023

O tym, że czytanie na głos niesie za sobą cały wachlarz korzyści, nikogo nie trzeba przekonywać. Wśród zalet śmiało można wskazać chociażby rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa czy trening koncentracji. Co więcej, głośne czytanie jest doskonałym sposobem na pokonywanie własnej nieśmiałości, a nawet na budowanie i umacnianie relacji z drugim człowiekiem. Mając tego świadomość, w naszej szkole stale organizujemy akcje promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Idealną okazją do podjęcia działań związanych z tą aktywnością był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony 29 września.

Właśnie tego dnia w naszej szkole zorganizowane zostały dwie akcje. Pierwsza – „Starsi czytają młodszym” – skierowana była dla przedszkolaków. Uczniowie klas VII i VIII wraz z p. Eweliną Wątrobą udali się do oddziałów przedszkolnych i w przemiłej atmosferze zaprezentowali maluchom kilka utworów literackich.

Klasy I-III i IV-VIII wzięły natomiast udział w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania. Kilka dni wcześniej osoby zainteresowane tego rodzaju rywalizacją otrzymały od swoich pań fragmenty tekstów prozatorskich, z którymi samodzielnie zapoznawały się w domu. W dniu konkursu każdy uczestnik losował jeden spośród otrzymanych utworów literackich, a następnie prezentował przed komisją swoją interpretację głosową. W jury zasiadły: p. Dorota Bzduła, p. Beata Kuta i p. Anna Więcek. Zaangażowanie uczniów zostało docenione zarówno przez nauczycieli, jak i dzieci oglądające literackie zmagania swoich kolegów i koleżanek. Każdy uczestnik otrzymał z rąk Pana Dyrektora pamiątkowy dyplom i zakładkę, a osoby, które zajęły najwyższe miejsca, zostały dodatkowo uhonorowane nagrodą książkową.

Cieszymy się, że z roku na rok zainteresowanie czytelnictwem rośnie. Wierzymy też, że kontakt z żywym słowem sprawi, że dzieci i młodzież coraz chętniej będą sięgać po książki, nie tylko te z kanonu lektur szkolnych 

Opracowanie p. Anna Więcek