spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

Wycieczka do Zamościa i na Roztocze

02 czerwca, 2026

27 i 28 maja klasy 5-8 wzięły udział w dwudniowej wycieczce po malowniczym, wiosennym Roztoczu i zabytkowym Zamościu.

Wcześnie rano wyjechaliśmy do Suśca- miejscowości, która swoją sławę zawdzięcza wspaniałym kompleksom leśnym położonym w dolinie rzek Jeleń i Tanew. Jest to jedna z najpiękniejszych tras na Roztoczu, prowadząca przez rezerwat krajobrazowy „Nad Tanwią”. Przejście szlakiem „Szumów” jest główną atrakcją regionu, gdzie idąc z biegiem rzeki mogliśmy wsłuchać się w szum wody pokonującej liczne progi skalne i małe wodospady. Następnie przyjechaliśmy do Zwierzyńca- „stolicy” Roztocza Środkowego, siedziby dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego. Spacerując po miasteczku zobaczyliśmy Zwierzyńczyk, Browar Ordynacki, budynki dawnego Zarządu Ordynacji, barokowy kościół na wodzie p.w. św. Jana Nepomucena z XVIII wieku. Później przespacerowaliśmy się nad malowniczo położone stawy Echo, stanowiące relikty dawnych mokradeł. Po południu zwiedziliśmy bardzo ciekawą wystawę „W krainie buka, jodły i tarpana” w Ośrodku Edukacyjno- Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego. Po intensywnym dniu udaliśmy się na miejsce noclegowe w okolicach Zamościa. Wieczór zakończyliśmy przy klimatycznym ognisku, spędzając miło czas na rozmowach i wspólnej integracji.

W drugim dniu udaliśmy się do Zamościa- miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W programie mieliśmy spacer po Rynku Wielkim, zobaczyliśmy Ratusz, piękne kamieniczki, bramy miejskie, fortyfikacje, bastiony, Katedrę, Rynek Wodny, Pałac Zamoyskich, pomnik założyciela miasta Jana Zamoyskiego i Akademię Zamojską. Podczas zwiedzania Bastionu VII odbył się pokaz artyleryjski na placu bojowym. Była to wielka atrakcja dla uczniów, którzy przed wystrzałem wysłuchali legend i opowieści artylerzysty w stroju historycznym. Następnie przejechaliśmy do Krasnobrodu – miasteczka uzdrowiskowego leżącego w otoczeniu wzgórz i lasów Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Z krótką wizytą udaliśmy się do Kaplicy na Wodzie i do miejscowego Sanktuarium, związanego z osobą królowej Marysieńki. Później weszliśmy na wieżę widokową wzniesioną na szczycie kamieniołomu położonego przy zalewie, która stanowi świetny punkt, pozwalający podziwiać panoramę Krasnobrodu i okolic. Był to nasz ostatni przystanek przed wyjazdem, po którym ruszyliśmy w drogę powrotną.

Wycieczka okazała się wspaniałą przygodą, pełną ciekawych atrakcji i nowych doświadczeń. Pogoda nam dopisała, a my wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i wspomnień, które pozostaną z nami na długo.

Opracowanie p. Marta Gadziała