9-10 października uczniowie klas IV-VII udali się na wycieczkę po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Wyjechaliśmy o godzinie 7:00 spod szkoły. Na miejscu spotkaliśmy się z przewodnikiem. Choć warunki pogodowe tego dnia nie były sprzyjające, nie przeszkodziło nam to w pełnym czerpaniu radości z piękna otaczającego nas krajobrazu.
Dzień rozpoczęliśmy zwiedzaniem Jaskini Nietoperzowej. W jej wnętrzu można podziwiać efektowne nacieki m.in. wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini. Wśród innych jaskiń znajdujących się w okolicy wyróżnia się ona jednym z największych siedlisk nietoperzy, niestety udało nam się zobaczyć tylko jednego.
Następnie pojechaliśmy do Ojcowa, gdzie udaliśmy się na spacer Doliną Prądnika, podczas którego mogliśmy podziwiać ruiny zamku, będącego częścią Szlaku Orlich Gniazd. Widzieliśmy również malownicze skały wapienne, takie jak Igła Deotymy, Brama Krakowska, czy Rękawica, skała mająca kształt dłoni. Mogliśmy także zobaczyć ojcowskie Źródełko Miłości, którego woda, zgodnie z legendą, łączy zakochanych wieczną miłością. Podczas zwiedzania zrobiliśmy krótką przerwę na posiłek, po czym kontynuowaliśmy wycieczkę podejściem pod Maczugę Herkulesa. Następnie byliśmy na dziedzińcu Zamku w Pieskowej Skale, który jest jednym z najlepiej zachowanych zamków na Jurze.
Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na nocleg do Ośrodka Edukacyjno-Naukowego w Smoleniu, gdzie po zakwaterowaniu zjedliśmy obiadokolację. Dzień zakończyliśmy klimatycznym ogniskiem, przy którym spędziliśmy miło czas na rozmowach i wspólnym śpiewaniu piosenek.
Drugi dzień rozpoczęliśmy śniadaniem i znacznie lepszą pogodą. Zwiedzaliśmy ciekawą ekspozycję historyczno-przyrodniczą, znajdującą się w ośrodku, podczas której przybliżono nam historię tamtejszego regionu. Następnie wyjechaliśmy, żeby spotkać się z przewodnikiem i zwiedzić Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Ciekawostką jest to, że zamek pojawił się w pierwszym sezonie serialu „Wiedźmin” produkcji Netflixa. Użyto go jako tło do scen bitewnych. Był także miejscem plenerowych zdjęć do ekranizacji komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Po zwiedzaniu zrobiliśmy przerwę na zakup pamiątek i posiłek.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był punkt widokowy na Pustynię Błędowską. Jest to największa pustynia w Europie, czyli „polska Sahara”. Uczniowie świetnie bawili się, podziwiając rozległe piaski i korzystając z możliwości odkrywania tego niezwykłego miejsca. Pustynia znajdowała się na trasie do Olkusza, naszego następnego przystanku. Po dotarciu na miejsce zwiedzaliśmy Muzeum Podziemny Olkusz, w którym zaznajomiliśmy się z historią „Srebrnego Miasta”. Ekspozycja podziemna pozwoliła nam zrozumieć, jak wyglądało życie górników i jak ważna była ich praca dla regionu. Był to nasz ostatni przystanek przed wyjazdem, po którym ruszyliśmy w drogę powrotną.
Wycieczka okazała się wspaniałą przygodą, pełną ciekawych atrakcji i nowych doświadczeń. Choć pogoda nie zawsze nam sprzyjała to atmosfera i piękno odwiedzanych miejsc zrekompensowały wszelkie niedogodności. Wspomnienia, które przywieźliśmy z tej podróży, na pewno będą nam towarzyszyć przez długi czas.
Opracowanie p. Marta Gadziała