spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

Wycieczka do Zalipia

12 kwietnia, 2023

31.03.2023r. uczniowie klas II,III i IV wybrali się na wycieczkę do Zalipia. Jest to miejscowość słynąca z kolorowych, kwiatowych malowideł, które ozdabiają domy i budynki gospodarcze.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od pobytu w Domu Malarek, gdzie dzieci mogły wysłuchać historii i ciekawostek związanych z malowaniem domów. Następnie uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych, w trakcie których zapoznali się z historią zdobnictwa w barwne motywy kwiatowe. Poznali tradycje Świąt Wielkanocy, pomalowali farbą akrylową jajka na papierze, pokolorowali drewniane pisanki i wykonali palmę wielkanocną. Każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać swoją pracę do domu. Następnie korzystając z pięknej pogody udaliśmy się na pobliski plac zabaw.

Dalszym punktem wycieczki było zwiedzanie domu i zagrody Felicji Curyłowej, zalipiańskiej malarki i propagatorki Zalipia. Ostatnim celem wycieczki było zwiedzanie kościoła w Zalipiu, gdzie ze szczególnym zainteresowaniem obejrzeliśmy kaplicę św. Błażeja, która została ozdobiona przez zalipiańskie malarki.

Po drodze z okien autobusu, podziwialiśmy kwiaty malowane na elewacjach domów, stodół, a nawet studniach.

Była to bardzo ciekawa wycieczka, która pozwoliła poznać piękne miejsca w naszym regionie i poszerzyła wiedzę o sztuce regionalnej naszej okolicy.

Opracowała: p. Leokadia Parkosz