spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

„Wrzesień 39”

24 stycznia, 2023

19 stycznia uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję przeniesienia się w czasie do wydarzeń z okresu II Wojny Światowej. Odwiedzili nas bowiem przedstawiciele Grupy Artystycznej Rekonstrukto, którzy zaprezentowali dzieciom i młodzieży pokaz historyczny „Wrzesień 39”.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania ciekawych anegdot z życia walczących o wolną Ojczyznę żołnierzy. Na własne oczy zobaczyli polskie mundury, ekwipunek i wyposażenie używanie podczas kampanii wrześniowej. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się także repliki broni oraz sprzęt bojowy. Prowadzący zadbali o atrakcyjność wydarzenia, prowadząc rekonstrukcje i symulacje z udziałem uczniów. Tym sposobem uczestnicy poznali sytuację międzynarodową II Rzeczypospolitej, obserwując swoich kolegów w strojach wojskowych. Ponadto, dziewczynki wcieliły się w rolę sanitariuszek i sprawnie opatrzyły rannych. Zaskakująca dla większości okazała się obsługa legendarnej broni CKM, jednak próba ustawienia ochotników się przy sprzęcie rozwiała wszelkie wątpliwości związane z jej użytkowaniem.

Pokaz z pewnością na długo zapadnie w pamięć dzieciom i młodzieży. Mamy nadzieję, że ta żywa lekcja historii zachęci uczniów do pogłębiania wiedzy o dziejach Polski, a także ugruntuje posiadane już wiadomości.

Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, pozwól mi wziąć udział, a zrozumiem.

Opracowała: p. Anna Więcek