spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

Światowy Dzień Owoców i Warzyw

31 października, 2022

O tym, że prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, wiemy wszyscy. Nie zawsze jednak teoria idzie w parze z praktyką i niestety zdarza się, że sięgamy po produkty, które ze zdrową żywnością nie mają nic wspólnego.

Aby zachęcić społeczność szkolną do poszerzania wiedzy na temat zdrowego stylu życia, Samorząd Uczniowski podjął wyzwanie i postawił sobie za cel uświadomienie dzieciom i młodzieży, że zdrowa dieta może być smaczna, kolorowa i przede wszystkim wartościowa.

21 października – w Światowy Dzień Owoców i Warzyw – w holu naszej szkoły wręcz mieniło się od kolorów, zapachów i smaków. Dekoracja, którą można było podziwiać, została wykonana wyłącznie z przyniesionych przez uczniów owocowo-warzywnych postaci. Pojawiły się ośmiornice, sowy, jeże, pudle, pająki, a nawet ryby. Dodatkowo chętni mogli wykazać się zdolnościami poetyckimi i przygotować tematyczne rymowanki. Trzeba przyznać, że niektóre z nich na długo zapadną nam w pamięć ?

Propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wzięły na tapet nawet przedszkolaki, które pod okiem swoich pań przygotowały różnymi technikami piękne prace plastyczne. Uczniowie młodszych klas także w pełni zaangażowali się w akcję i wykonali sałatkę owocowo-warzywną, którą później z wielkim apetytem zjedli na drugie śniadanie.

W klasach starszych poprzeczka była podniesiona nieco wyżej. Zadaniem dzieci było bowiem wykonanie plakatu z hasłami zachęcającymi do zdrowego odżywiania się oraz przygotowanie szaszłyków i sałatek z przyniesionych produktów. Na tym etapie uczniowie przekonali się też, że dobrze przemyślana i zorganizowana praca przy pełnym zaangażowaniu całego zespołu, daje wspaniałe rezultaty.

Podsumowaniem naszych działań była prelekcja dotycząca roli owoców i warzyw w diecie, którą przeprowadziła pani higienistka. W swoim wykładzie odniosła się do statystyk, badań i danych medycznych, które jednoznacznie potwierdzają, że dieta bogata w wartościowe produkty ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, chęć do działania i bez wątpienia pozwala nam się cieszyć dobrym zdrowiem.

Opracowała: p. Anna Więcek