spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

,,OD STRAŻNIKÓW DO MISTRZÓW ENERGII’’

07 lutego, 2023

#MistrzowieEnergii, #MistrzowieEnergiiChallenge, #MistrzowieEnergiiOSE, #OSE

W styczniu 2023r. nasza szkoła wzięła udział w konkursie OSE, który był częścią kampanii ,,Mistrzowie Energii”, realizowanej przez Fundację Czyste Powietrze i wspierany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Był to konkurs na najciekawszą inicjatywę pod hasłem ,,Mistrzowie Energii”. Do zdobycia jest 50 kart podarunkowych po 2000 zł każda, do wykorzystania na cele edukacyjne.

W ramach naszego przedsięwzięcia, które nazwaliśmy ,,Od Strażników do Mistrzów Energii”, w dniach 12-27 stycznia zrealizowaliśmy następujące zadania:

Klasy I-III ,, Strażnicy Energii”:

1. Odbyły się lekcje, na których rozmawiano z dziećmi na tematy związane z szeroko pojętym oszczędzaniem energii oraz niekorzystnym wpływem ,, szastania” energią na zdrowie;
2. Po cyklu zajęć edukacyjnych dzieci zobowiązały się do bycia domowymi ,, Strażnikami Energii”, a po kolejnym tygodniu zdawały wychowawcom relację z tego, jak im się to udało. Oczywiście, obiecały nadal czuwać nad jak najmniejszym zużyciem energii;
3. Na lekcjach informatyki przekazano dzieciom wiedzę dotyczącą negatywnego wpływu zbyt długiego i częstego korzystania z urządzeń ekranowych na ich zdrowie;
4. Dzieci dowiedziały się jaką rolę pełni czujnik antysmogowy, zamontowany na budynku szkoły i jaki jest związek czystości powietrza z oszczędzaniem energii.

Klasy IV-VIII ,, Mistrzowie Energii”:

1. Tematykę związaną z szeroko pojętym oszczędzaniem energii oraz wpływem urządzeń ekranowych na nasze zdrowie poruszano na lekcjach wychowawczych, informatyce, fizyce, biologii, geografii i zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa;
2. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne związane z wyżej wymienioną tematyką;
3. Uczniowie wzięli udział w indywidualnym konkursie na plakat promujący oszczędzanie energii;
4. Ogłoszony został konkurs klasowy na najlepsze dwuwiersze/ wiersze związane z dobrymi nawykami proekologicznymi;
5. Uczniowie dowiedzieli się, jaką rolę pełni czujnik antysmogowy, zamontowany na budynku szkoły i jaki jest związek czystości powietrza z oszczędzaniem energii.

27 stycznia odbyło się podsumowanie przedsięwzięcia, urządzono wystawę prac w holu szkoły, przy głównym wejściu, aby mogła spełniać rolę edukacyjną również dla rodziców i gości. Pan Dyrektor jeszcze raz zwrócił uwagę na to, jak ważne jest oszczędzanie energii dla nas , naszego zdrowia, klimatu i całego świata, po czym ogłosił wyniki konkursów i wręczył dyplomy i nagrody. Nieobecni wówczas uczniowie otrzymają je po powrocie z ferii.

I miejsce w indywidualnym konkursie na plakat: Izabela Górczak,
I miejsce w klasowym konkursie na dwuwiersze/ wiersze: uczniowie klasy VI.

UCZNIU, RODZICU, GOŚCIU SZKOŁY!

  • Nie zostawiaj zapalonego światła w pomieszczeniu, z którego wychodzisz!
  •  Jeśli nie jest Ci to konieczne- nie używaj górnego oświetlenia (lamp sufitowych), lecz bocznego (lampki nocne, lampy stojące itp.)!
  • Wymień starego typu żarówki na energooszczędne!
  • W miarę możliwości wymień stary sprzęt AGD na oszczędniejszy sprzęt nowej generacji!
  • Segreguj odpady! Przetworzenie surowców wtórnych zużywa dużo mniej energii, niż wyprodukowanie rzeczy od samego początku!
  • Wietrz pomieszczenia krótko, przy szeroko otwartych oknach. Nie uchylaj okien na długo. W czasie wietrzenia przykręć grzejniki!
  • Nie spalaj w piecu śmieci! Nie truj swoich i czyichś dzieci! Na narażaj ich na choroby nowotworowe! Nie niszcz środowiska! Pomyśl o przyszłych pokoleniach! Zainwestuj w nowoczesne systemy grzewcze, korzystając z dotacji! Zastanów się, czy nie warto zainwestować w fotowoltaikę itp.?
  • Odłączaj niepotrzebne urządzenia nawet z trybu stan-by, gdy dłużej nie zamierzasz z nich korzystać, np. w nocy! Stand- by to tryb, gdy urządzenie nie jest aktywnie wykorzystywane, ale cały czas podłączone do prądu, co sygnalizuje świecąca się dioda.
  • Sprawdź, czy masz szczelne krany, nie zużywaj bezmyślnie wody! Stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków też zużywają energię!
  • Zachowaj równowagę między światem online i offline! Zbyt częste i długie wpatrywanie się w urządzenia ekranowe nie jest dobre zarówno dla Twojego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego! Jeśli nie potrafisz,  (TY lub Twoje dziecko) obyć się bez takich urządzeń, pomyśl o skorzystaniu z pomocy specjalisty od uzależnień!

 

Opracowała: p. Katarzyna Partyńska (koordynator przedsięwzięcia)

#MistrzowieEnergii, #MistrzowieEnergiiChallenge, #MistrzowieEnergiiOSE, #OSE