spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

Ludzie listy piszą…

31 października, 2022

Pisanie tradycyjnych listów niestety powoli przechodzi do lamusa, jednak wraz z czwartoklasistami postanowiliśmy nieco spowolnić ten proces i naukę pisania listów połączyliśmy ze wspaniałą zabawą. Tym razem podczas doskonalenia techniki redagowania tej formy wypowiedzi zrezygnowaliśmy z nudnych ćwiczeń i pisania do osób, które nie istnieją. Aby zrozumieć ten niezwykły dreszczyk emocji, który towarzyszy otwieraniu koperty z korespondencją, musieliśmy znaleźć osoby chętne do wymiany doświadczeń i udało się!

Na początku października rozpoczęliśmy pracę nad wyjątkowym projektem. Po poznaniu zasad redagowania listów i kilku ćwiczeniach praktycznych, napisaliśmy najprawdziwsze listy i wysłaliśmy je do naszych rówieśników ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie. Co ciekawe, całe przedsięwzięcie było procesem dość złożonym i nieoczywistym. Uczniowie w swoich listach musieli zadbać o wszystkie konieczne elementy definiujące tę formę redakcyjną, a w treści zawierali wyłącznie szczegółowe informacje na temat swojego wyglądu i zainteresowań. Nie podpisywali się imieniem i nazwiskiem, gdyż wymagał tego kolejny krok zabawy. Pięknie napisane listy zostały zapakowane w ciekawie ozdobione koperty i przekazane czwartoklasistom z sąsiedniej szkoły. Następnie rówieśnicy wykonywali rysunki nowych, nieznanych kolegów jedynie na podstawie otrzymanych opisów.

Dokładnie te same czynności podjęli uczniowie ze Smęgorzowa. Po kilku dniach trafiły do nas wspaniałe listy, do których dzieci wykonały portrety. Emocji nie brakowało. Niejednokrotnie trzeba było mocno pogłówkować, aby właściwie zinterpretować przeczytane informacje i odpowiednio uwzględnić je w pracy plastycznej.

Najbardziej emocjonującym punktem projektu była jednak chwila, kiedy czwartoklasiści musieli rozpoznać się na przysłanych rysunkach. Ileż radości sprawiła ta nietypowa wymiana. Co chwilę w sali rozlegały się salwy śmiechu, a dzieci, podekscytowane każdą kolejną pracą, wręcz nie mogły usiedzieć na miejscach.

Bez wątpienia uczniowie przekonali się, że z pozoru nudna lekcja pisania listów może stać się wspaniałym doświadczeniem. Co więcej, zaplanowaliśmy już kolejne działania, które zamierzamy podjąć z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionej szkoły w Smęgorzowie. Jesteśmy przekonani, że będą to niezwykle owocne przedsięwzięcia.

Opracowała: p. Anna Więcek