spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

04 grudnia, 2022

W piątek 2 grudnia 2022r. w naszej szkole odbyło się spotkanie przeprowadzone przez trenera Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej p. Małgorzatę Dudę dla uczniów klas VII i VIII. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod hasłem „HAZARD? Nie daj się wciągnąć!”, których celem jest podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń, jakie niesie hazard i uzależnienie od niego.
Na spotkaniu zostały przybliżone następujące zagadnienia:
• ogólne pojęcie legalnego i nielegalnego hazardu,
• nielegalne urządzanie i prowadzenie gier hazardowych,
• ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier online dla osób nieletnich z elementami hazardu i typowych gier hazardowych,
• zagrożenia wiążące się z hazardem (uzależnienie, problemy finansowe, wyizolowanie społeczne oraz konsekwencje prawne),
• mechanizmy uzależnień zastosowane w grach komputerowych,
• gdzie można uzyskać pomoc w zakresie uzależnienia od hazardu.
Prowadząca zwróciła uwagę, że większość nastolatków czasami nieświadomie gra w nielegalne gry hazardowe lub daje się wciągnąć w zakłady. Konsekwencje tych decyzji bywają bardzo poważne. Warto zastanowić się, zanim nastolatki zdecydują się wziąć udział w takiej aktywności i pozwolą powierzyć swój los maszynie. Bo wygrana nie zależy od nich i ich umiejętności, ale od przypadku. Nie warto jest ryzykować!
Hazard coraz częściej przybiera formy, które wzbudzają ciekawość i są atrakcyjne dla młodzieży, dlatego ważna jest profilaktyka oraz przekazywanie wiedzy na temat możliwości pomocy w tym zakresie. Młodzi ludzie najbardziej narażeni są na uzależnienie od hazardu, dlatego lepiej spotkać się ze znajomymi, aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu lub rozwijać swoje hobby.

Opracowała: p. Marta Gadziała