spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

Być kobietą, być kobietą…

11 marca, 2024

8 marca od wielu lat jest znany w Polsce jako Dzień Kobiet. Zgodnie z tradycją w naszej szkole zorganizowaliśmy kilka tematycznych atrakcji popularyzujących wątek “kobiety” w utworach muzycznych i literackich.

Jednym z zaplanowanych działań w tym dniu był konkurs językowy “Woman is Music”. Ochotnicy z klas V-VIII zmierzyli się z testem sprawdzającym ich kompetencje językowe ze słuchania. Zadanie polegało na uzupełnianiu luk w anglojęzycznych tekstach znanych piosenek. Laureatami konkursu zostali: Jessica Sajdak, Amelia Sadko, Jakub Kogut, Milena Musiał oraz Julia Kawa.

To jednak nie wszystko, co przygotowaliśmy! Już po przekroczeniu progu szkoły uczniowie mogli wziąć udział w grze terenowej pn. “Kobiety do zadań specjalnych”. Na początku zainteresowani zapoznali się z informacjami zamieszczonymi na gazetce wiszącej w holu. Następnie z krzyżówkami w rękach szukali rozwieszonych w szkole zadań. Dotyczyły one najsłynniejszych, zasłużonych w wielu dziedzinach kobiet. Zadanie to okazało się niezwykle efektywne. Potwierdziło to kolejny raz, że nauka przez zabawę jest możliwa i przynosi trwałe rezultaty.

Wątek “kobiety” królował także na lekcjach języka polskiego. Stał się bowiem pretekstem do uporządkowania wiedzy ósmoklasistów na temat bohaterek szkolnych lektur. W klasach V-VI uczniowie zaś rozwiązywali quiz pn. “Nieziemskie kobiety”, który skoncentrowany był na utrwaleniu informacji dotyczących mitologicznych bogiń i związanych z nimi wydarzeń. Dzieci poznały też bogaty wachlarz przysłów i związków frazeologicznych z “kobietą” w roli głównej.

Zwieńczeniem Dnia Kobiet były piosenki zadedykowane dziewczynkom i wyśpiewane przez chłopców z klas V i VI.

Opracowanie p. Anna Więcek i p.Barbara Kogut