spgruszow@wp.pl 14 642 39 39

Aktualności

104 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

20 listopada, 2022

„Póki Polska żyje w nas
Póty nie zaginie”

 

10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Punktualnie o godzinie 11:11 w ramach upamiętnienia 11 listopada 1918 roku oraz przyłączenia się do akcji „Szkoła do hymnu”, wspólnie zostały odśpiewane cztery zwrotki naszego hymnu narodowego.

W trakcie uroczystości uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Przedstawione przez nich scenki upadku naszego państwa i taniec zaborców, wprowadziły nas w nastrój zadumy i refleksji na temat faktów historycznych oraz przybliżyły nam wydarzenia poprzedzające odzyskanie niepodległości. Miały one na celu przede wszystkim przypomnieć nam ciężkie czasy, w których znaleźli się Polacy i podkreślić jak istotna jest wolność i niezależność dla naszego Narodu. Na zakończenie uroczystości zaśpiewano piosenkę pod tytułem „Ja to mam szczęście”, w której zwrócono uwagę na to, że jesteśmy Polakami, żyjemy w wolnym kraju, a wolność, którą otrzymaliśmy w darze, powinniśmy cenić ponad wszystko.

Na zakończenie głos zabrał pan dyrektor Marcin Jarzwiec, który podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii, a także podkreślił, jak ważny jest szacunek do Ojczyzny i tych, którzy za nią zginęli.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu zatrzymujemy się na moment i wspominamy naszych przodków walczących o wolność. Miejmy nadzieję, że takie chwile, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź ze swoim krajem, jego historią, kulturą oraz tradycjami.

 

Opracowała: p. Marta Gadziała